6 Ekim 2011 Perşembe

900. Vefat Yılında Gazzâlî Sempozyumu

Ümraniye Belediyesi, Marmara İlahiyat Fakültesi ve İslami Araştırmalar Vakfı’nın ortaklaşa düzenleyeceği ‘900. Vefat Yılında Gazzâlî’ isimli sempozyum, 7 Ekimde başlıyor. Üç gün sürecek sempozyuma yurt içi ve yurt dışından 63 akademisyen konuşmacı olarak katılacak.

Ümraniye Belediyesi önemli bir kültürel etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Belediye, Marmara İlahiyat Fakültesi ve İslami Araştırmalar Vakfı ile ortaklaşa düzenleyeceği bir sempozyumla büyük İslam düşünürü Gazzâlî’yi vefatının 900. yılında anacak. 3 gün sürecek sempozyuma Türkiye’den 47, dünyanın çeşitli ülkelerinden ise 16 akademisyen konuşmacı olarak katılacak.GAZZÂLÎ TÜM YÖNLERİYLE TARTIŞILACAK

Toplantıda genel anlamda Gazzâlî’nin biyografisi, entelektüel kimliği, yaşadığı dönemin ilmî, siyasi ve kültürel açıdan değerlendirilmesi; onun tefsîr, hadîs, kelâm, fıkıh, fıkıh usûlü, tasavvuf, felsefe, mantık ve ahlâk gibi disiplinlere olan katkıları; eserlerinin otantikliği, içeriği ve özgünlüğü; kendisine yöneltilen geleneksel ve çağdaş tepkiler; düşünce sisteminin etkileri ve günümüze yansımaları ele alınacak.

50 AKADEMİK TEBLİĞ SUNULACAK

Sempozyuma tebliğle katılmak isteyen bilim adamlarının iştirakini sağlamak üzere sempozyum konusu ve alt başlıkları internette ilân edilerek talepler toplandı ve fakültede tespit edilen bilim kurulunca 600’ün üzerinde tebliğ teklifi değerlendirilip içlerinden bir konu bütünlüğü oluşturacak şekilde 50 tebliğ seçildi ve bu tebliğleri hazırlayacak ilim adamlarıyla gerekli yazışmalar yapılarak konuşmacı listesi oluşturuldu. Sempozyum 7-9 Ekim tarihleri arasında, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Kaynak : Ümraniye Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder