14 Ekim 2011 Cuma

Fatih Sultan Mehmet’in Tarihi Emannamesi Gururlandırdı.


Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile birlikte Bosna’da bir manastırda bulunan Fatih Sultan Mehmet’in Bosna halkına gönderdiği emannameyi inceledi.

 Ümraniye Belediyesi’nin Bosna Hersek’in Fojnica şehrinde yaptırdığı Fojnica Belediyesi Kültür Merkezi’nin açılışı için gittiği Bosna’da bir dizi ziyarette bulunan Başkan Hasan Can, konuklarla birlikte kültür merkezinin karşısında bulunan manastırı ziyaret etti. Ziyaret esnasında manastırda bulunan ve Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet’in Bosna’nın fethi sırasında burada verdiği fermanın orijinal nüshasını gören konuklar, belgeyi ilgiyle inceledi. Belgeyle ilgili olarak manastır yetkililerinden bilgi alan Başkan Hasan Can ve konuklar, Osmanlı’nın yaklaşık 500 yıl önce gösterdiği hoşgörüye dikkat çekti.
 ‘BATI FARKLI DÜŞÜNENLERİ İDAM EDERKEN OSMANLI ÖZGÜRLÜK GARANTİSİ VERDİ’
 4 Nisan 1478 tarihli Bosna ruhbanlarının dini hayatlarını serbestçe sürdürebilmeleri hakkındaki fermanın önemine değinen Başkan Hasan Can, şunları söyledi: ‘Fatih Sultan Mehmet tarafından Bosna fethedildiği zaman, oradaki gayrı Müslimlere (diğer fetihlerde halklara verildiği gibi) Bosna’daki ruhban sınıfına, cemaatlere de bu ferman ile bir teminat verilmiş. Siz dininizi yaşamakta hürsünüz, kimse size dokunamaz demek istiyor. Din özgürlüğü açısından son derece önemli bir şeydir bu. Orta Çağ’dan bahsediyoruz. Engizisyon mahkemelerinde insanların dünya dönüyor dediği, fikirlerinden dolayı öldürüldüğü dönemlerden bahsediyoruz. Ama Fatih Sultan Mehmet, galip olarak girdiği bir ülkenin insanlarına dinleri noktasında garanti veriyor. 500 yıldır bu belge buradaki manastırda saklı. Çok özenle saklanıyor.’
 TARİHİ EMANNAMENİN TÜRKÇESİ
Batılılara Osmanlı hoşgörüsünü ilk tanıtan padişahlardan Fatih Sultan Mehmet, 4 Nisan 1478 tarihli Bosna ruhbanlarının dini hayatlarını serbestçe sürdürebilmeleri hakkındaki fermanında şöyle seslendi: ''Ben ki, Sultan Mehmed Han’ım... İhsan edip Bosna rahiplerine buyurdum ki; Kiliselerinizde korkusuzca ibadet ve memleketimizde korkusuzca ikamet edin. Ne vezirlerimden ne de halkımdan kimse bunları incitmesin ve rencide etmesin. Allah'a, Peygamber'e, Kur'an'a ve kuşandığım kılıca yemin olsun ki, canları, malları ve kiliseleri bana itaat ettikleri sürece güvencem altındadır.”
Osmanlıca olan belge Boşnakça ve Türkçeye çevrilmiş. 

Kaynak : Ümraniye Belediyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder