17 Şubat 2012 Cuma

Abdurrahman Dilipak ve Şanar Yurdatapan, Yeni Anayasayı Tartıştı.


Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen Yeni Anayasamızı Hazırlıyoruz adlı programa katılan Gazeteci – Yazar Abdurrahman Dilipak ve Müzisyen Şanar Yurdatapan, yeni anayasa ile ilgili görüşlerini Ümraniyelilerle paylaştı.

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen kültürel etkinlikler devam ediyor. Etkinlikler kapsamında, Ümraniye Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan Yeni Anayasamızı Hazırlıyoruz programına, Gazeteci – Yazar Abdurrahman Dilipak ve Müzisyen Şanar Yurdatapan konuşmacı olarak katıldı. Konuklar, sivil toplum kuruluşları ve Ümraniyelilerin yoğun ilgi gösterdiği programda Türkiye’yi “Yeni Anayasa” sürecinde nelerin beklediği ile ilgili olarak seyircilerle karşılıklı olarak fikirlerini söyleme imkânı buldular.
Mevcut ortamı “Türkiye Küçük Millet Meclisi” olarak nitelendiren platform yöneticileri, vatandaşların bu ortamlarda da dile getirdikleri düşüncelerin kayıt altına alınarak TBMM’ye taşınmasını amaçladıklarını belirttiler. Bilinmeyen, uygulanmayan ve vatandaşlar tarafından sahiplenilmeyen bir anayasanın özgürlükçü olmasının bir anlam ifade etmediğini belirten Dilipak, anayasanın halk tarafından cesaret ve bilinçle içselleştirilmesi halinde bir anlama kavuşacağını söyledi. Güçlünün güçsüzü ezdiği ve hukukun yerini gücün aldığı o zamanlardan günümüze gelmek pek kolay olmadı diyen Yurdatapan bugün için en önemli konuların başında “adil yargılama hakkı’nın geldiğini söyledi. “Savunma hakkı”nın adil yargılama hakkından ayrı düşünülemeyeceğini söyleyen Yurdatapan, geçmişte infaz edilen kimi insanların sonradan masumiyetine karar verildiğini ve bununda toplumsal vicdanı yaraladığını ve adalete olan inancı yok ettiğini ifade etti.
Vatandaşların çok sayıda sorusuna muhatap olan konuşmacılar sıhhatli bir Anayasanın ancak bu şekilde sorgulayan bir kamuoyu ile mümkün olabileceğini vurguladılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder