1 Mart 2012 Perşembe

Prof. Dr. Şahin Uçar, Edebiyatseverlerle Buluştu


Tarih felsefesi branşının ünlü ismi hattat, divan sahibi şair Prof. Dr. Şahin Uçar ‘Dostoyevski ve Tolstoy ile Düşüncenin Koridorlarında’ adlı programda edebiyatseverlerle bir araya geldi. Uçar, Tolstoy’un dünyanın en çok okunan yazarı olduğunu söyledi.

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen kültürel etkinlikler kapsamında bir konferans veren Tarih felsefesi branşının ünlü ismi hattat, divan sahibi şair Prof. Dr. Şahin Uçar, Ümraniyeli edebiyatseverlerden ilgi gördü.  Ümraniye Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Prof. Dr. Uçar, dünya edebiyatının en seçkin iki isminin dönemleri, kişilikleri, yaşamları ve yapıtlarına ilişkin bir girizgâh yaptı. Bahsi geçen yazarların içinde yetiştikleri toplumun dönüşümünden ne derece etkilendikleri ve aynı toplumu kişisel dünyaları ile nasıl etkiledikleri örneklerle ve tarihi gerçekliklerle el alan Uçar, Dostoyevski romanının özellikle sonradan vücuda gelecek totaliter yönetimleri haber verdiğini söyledi. Bu yüzden yazarın temel meselesinin hürriyet olduğunu ifade eden Uçar, Tolstoy romanının ise bir ahlaki kriz etrafında döndüğünü bu nedenle İnanç şuurunun Tolstoy romanları okunmadan tam anlamıyla açıklığa kavuşamayacağını söyledi.
TOLSTOY HALA DÜNYANIN EN ÇOK OKUNAN YAZARI
Özellikle yazarın 50 yaşından sonra yazdığı eserlere çok dikkatle bakılmasını öneren Uçar, Tolstoy’da ön plana çıkan bir başka önemli özelliğin ise dünya tarih felsefesi ile ilgili tartışmalara yepyeni ve ilham verici bir bakış açısı kazandırması olduğunu söyledi. Tolstoy’un hala dünyanın en çok okunan yazarı olduğunun altını çizen Uçar, birçok açıdan yazarın dünyanın en iyi romanlarını kaleme aldığını ifade etti. Uçar, konuşmasında Tolstoy’un kitaplarında öne çıkarttığı ahlaki yaklaşımlarla örtüşecek bir biçimde mülkiyeti reddettiğini ve bu nedenle ileriki yaşlarında hatırı sayılır mal varlığını dağıtmaya başladığını söyledi.
Dinleyicilerden gelen sorulara cevap veren Uçar 19. asrın Rusya’sında ele alınan insani meselelerin toplumumuzda yetkin bir şekilde ele alınamadığını, hala böyle bir entelektüel ortamdan mahrum olunduğunu ifade etti. Uçar, iki saat süren konuşmasının ardından okuyucuları için kitaplarını imzaladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder