7 Haziran 2012 Perşembe

Ümraniye Metrosu’nun Temeli Muhteşem Bir Törenle Atıldı


Üsküdar-Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe’yi kapsayan metro inşaatının temeli Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İBB Başkanı Kadir Topbaş ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın da katıldığı büyük bir törenle atıldı.

Üsküdar-Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe’yi birbirine bağlayan metro inşaatının temeli, düzenlenen muhteşem bir törenle atıldı. Ümraniye Madenler Meydanı’nda yapılan temel atma törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Tanrıverdi ve Ekrem Erdem, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bölge milletvekilleri, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, İlçe Kaymakamları, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ile bölge Belediye Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.  
BAŞKAN HASAN CAN: ‘BUGÜN TARİHİ BİR GÜN OLARAK ANILACAK’
Törende konuşan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, ‘Bölgesinde böyle çağdaş ve güzel bir hizmeti görmek, hem bir Ümraniyeli ve hem de Ümraniye’nin Belediye Başkanı olarak, beni çok mutlu etti’ dedi. ‘Sayın Başbakanımıza şükran borçluyum’ diyen, Başkan Hasan Can, sözlerini şöyle tamamladı: ‘Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediyemizin değerli Başkanı sayın Dr. Mimar Kadir Topbaş beyefendiye teşekkür ediyorum. Yıllar sonra bugün tarihi gün olarak anılacak. İstanbul’un altı metroyla kuşatıldı. Bu bizim dönemimizde oldu. Dolayısıyla bunun gurur ve mutluluğunu yaşıyorum. Bölgemize, Ümraniye’mize ve İstanbul’umuza hayırlı, uğurlu olsun.’
İBB BAŞKANI KADİR TOPBAŞ: ‘BURAYA METRO GELECEĞİ HAYAL BİLE EDİLMİYORDU’
Daha sonra bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ‘Gelecek kuşaklar bu metro hatlarını kullanırken belki bizi hatırlamayacaklar ama biz insanlık adına verdiğimiz bu hizmetlerden dolayı gurur duyuyoruz. Dünyanın bütün gelişmelerine tanıklık ederek, oradaki gelişmeleri ülkemize taşıyalım istedik. Bugün bütün dünyanın gıpta ile baktığı İstanbul'u ortaya çıkardık’ dedi. Başkan kadir Topbaş, şunları söyledi: ‘Göreve geldiğimiz günden bu yana 52 milyar lira yatırım yaptık. Bu yatırımların 24 milyar lirası ulaşım ile ilgili. Gece gündüz demeden bu yatırımları yaptık. Buradaki metro hattı 20 kilometre mesafeyi içeriyor. 16 istasyonlu metronun temelini atıyoruz. Burada yaşayan insanların hayal dahi edemeyeceği bir işi gerçekleştiriyoruz. Kimse buraya metro geleceğini hayal edemezdi. Bu bölgenin trafik sorunu önemli ölçüde azalacak. 25 dakikaya Üsküdar'a inebileceksiniz.’ 
Kadıköy-Kartal metro hattında olduğu gibi bu hattata ileri teknolojiyi kullanacaklarını ifada eden Topbaş, bu hattın sisteminin de hiç kullanıcı olmadan, kendiliğinden hareket edebilecek ve kendi başına yolcu alabilecek özelliğe sahip olduğunu anlattı.
BAKAN BİNALİ YILDIRIM: ‘DAĞ GİBİ SORUNLARI DAĞ GİBİ ÇÖZÜMLERE KAVUŞTURDUK’
Törende konuşma yapan Ulaştırma Bakan Binali Yıldırım, İstanbul'un geçmişte yaşadığı sorunları anlattı. Ümraniye'nin çamurunu hatırladığını ifade eden Bakan Yıldırım, "Buranın suyunu, kanalizasyonunu düşünürken şimdi tamamen yerin altından geçen metrolar yapılıyor. Hayaldi gerçek oldu. Ana muhalefet partisi lideri 'İstanbul için düşüncelerimiz var' diyor. İstanbul için proje lazım. Sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı projelerini birer birer gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yılın sonunda Marmaray'ın devreye girmesiyle, Kartal-Kadıköy'ün devreye çıkmasıyla metroda 180 kilometre mesafe aşılacak. İstanbul'da 250 kilometre metro yapılacak deseydiniz 'Siz kafayı mı yediniz?' diye söylerlerdi. Bu ülkede dağ gibi sorunları dağ gibi çözümlere çeviren bir iktidar var." şeklinde konuştu.
TOPLAM MALİYET 60 KATRİLYON
İstanbul'a yapılacak 7 büyük projeden de söz eden Bakan Yıldırım, söz konusu projelerin toplam maliyetinin 60 katrilyon olduğunu ifade etti. Şırnak'a da havalimanı yapılacağını hatırlatan Yıldırım, ‘Terör örgütü, milletin hizmete kavuşmasını hazmedemiyor. 75 milyonun kardeşliği sizi bu çıkmaz sokakta boğacaktır’ ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından sahnede toplanan Bakan Yıldırım ve beraberindekiler metro inşaatının temel atma törenini gerçekleştirdi.
METRO HATTININ 38 AYDA BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR
Eylül ayında 563 milyon Euro'luk teklifi ile ihaleyi kazanan Doğuş İnşaat ve Turizm AŞ.'ye belediye yetkilileri tarafından geçtiğimiz ay inşaatın yer teslimi yapıldı. Önümüzdeki ay hizmete girmesi planlanan Kadıköy-Kartal Metro Hattı'ndan sonra Anadolu yakasının ikinci raylı sistemi olan hat, 38 ayda tamamlanacak. 22 kilometre uzunluğunda ve 16 istasyonlu 'Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu İhalesi' kapsamında, hattın tüm inşaat ve elektromekanik işleri tek elden ve hızlı bir şekilde yürütülecek. Depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre bağlantı tünellerinin de yer alacağı metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Sancaktepe arasında seyahat 24 dakikaya inecek. Saatte 55 bin yolcu taşınması planlanan hattın hizmete girmesiyle, Sancaktepe'den yolculuk süreleri Üsküdar'a 24, Kartal'a 59, Yenikapı'ya 36, Taksim'e 44, Hacıosman'a 68, Atatürk Havalimanı'na 68 ve Olimpiyat Stadı'na 78 dakika olacak. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder