14 Şubat 2013 Perşembe

Metro Tünel Kazma Çalışmaları Ümraniye’den Başladı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan; Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy, Sancaktepe Metro Çalışması tünel kazma işlemi, köstebek adı verilen iş makinesi ile metro Ümraniye çarşı durağından yapıldı.

Anadolu yakasının ikinci metro ağı olan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan; Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy, Sancaktepe Metrosu tünel kazma çalışması gerçekleştirilen bir programla başladı. Program Ümraniye TRT lojmanları mevkiinde metro’nun Ümraniye çarşı durağından başladı. Program, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Ak Parti İlçe Başkanı Öztürk Oran ve çok sayıda davetlinin katılımı ile yapıldı. Yapımı hızla sürdürülecek olan Ümraniye Metrosu’nun 38 ayda tamamlanması hedefleniyor.
KADİR TOPBAŞ “ BU BAŞARI HEPİMİZİN, İSTANBULLULARIN VE HALKIMIZIN BAŞARISIDIR’’
Metro Tünel kazma işlemini başlatmadan önce bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş şunları söyledi; "Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımlarımızın yüzde 55'ini ulaşıma ayırdık. Dünyada kendi metrosunu yapan belediyeler yok. Cumhuriyet tarihinin en büyük metro hattını kurduk ve devam ediyoruz. Sevdamız bu şehirde yaşayan herkesin yaşamanın gururunu duyması ve en büyük sorun olarak gördüğü ulaşımı çözmek. "2016'da 7 milyon insan taşıyacak dediğimiz bu raylı sistemlerden bir parça olan Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy, Sancaktepe metro hattı, günde 700 bin insan taşıyacak. Bu hat 16 istasyona sahip ve 20 kilometre uzunluğunda. Şuanda bulunduğumuz istasyon Çarşı istasyonu. Yani Ümraniye'nin Çarşı istasyonundayız. İstanbul’un ulaşımda ulaştığı doruk nokta metrodur. Bu başarı hepimizin, İstanbulluların ve halkımızın başarısıdır.
Konuşmasının ardından Topbaş, tünel kazma işlemini başlatmak için düğmeye bastı. İş makinesini çalıştıran Topbaş, program sonunda metro işlemleri ile ilgili anıların yazıldığı deftere günün anlam ve önemini belirten bir yazı yazdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder