29 Aralık 2013 Pazar

Ümraniye Müftülüğü Yeni Hizmet Binası ve Kuran Kursu Hizmete Açıldı.

Ümraniye Belediyesi tarafından Projelendirilip yapımına da büyük katkı sağlanan Ümraniye Müftülüğü yeni Hizmet Binası, Hafızlık Erkek Kuran Kursu ve lojmanların yapımı tamamlanarak hizmete açıldı.
Ümraniye Belediyesi, yapımına büyük katkı sağladığı yeni müftülük binasını büyük bir törenle hizmete açtı. Açılış programına, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, 29 Mayıs Üniversitesi Mütevelli heyeti Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç, 29 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez, Ümraniye Kaymakamı Mustafa Çek, Ümraniye İlçe Müftüsü Ercan Aksu, Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Güllüce, AK Parti İlçe Başkanı Öztürk Oran, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, Çevre İlçe Müftüleri, muhtarlar, STK Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Ümraniye Belediyesi, önemli bir hizmetin daha açılışını gerçekleştirdi. Yapımına büyük katkı sağladığı yeni müftülük binasını büyük bir törenle hizmete açtı. Müftlük çalışanlarının kalabileceği 6 adet lojman, 200 kişilik konferans salonu ve kapalı otoparka ve modern bir yapıya sahip müftülük binası, Türkiye de bir ilk olan ve Türkiye genelinde süper zeki öğrencilere yönelik, 50 yataklı Hafızlık Erkek Kuran Kursu’na da sahip. Kuran kursunda eğitim gören öğrenciler hafızlık eğitiminin yanı sıra kendi eğitim hayatlarına da devam edebilecekler. Çevre düzenlemesi de Ümraniye Belediyesi tarafından yapılan Müftülük Hizmet Binasının bahçesinde kamelya ve havuz da bulunuyor. Yoğun katılım ile gerçekleşen açılış programı, İmamı Azam Camii imam hatibi Osman Osmanoğlu’nun okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.
ERCAN AKSU: “YENİ HİZMET BİNAMIZ MODERN BİR YAPIYA SAHİPTİR”
Programda ilk olarak söz alan, Ümraniye İlçe Müftüsü Ercan Aksu, “Yeni hizmet binamız, Müftlük çalışanlarının kalabileceği 6 adet lojman, 200 kişilik konferans salonu ve kapalı otoparka sahip, modern bir yapıdır. Türkiye genelinde süper zeki öğrencilere yönelik, 50 yataklı Hafızlık Erkek Kuran Kursu’na da sahip yeni hizmet binamızın açılışını gerçekleştiriyoruz. Kendilerine her konuda destek olan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
BAŞKAN HASAN CAN: “HİZMET DERYASINDA BİR DAMLAYIZ”
Daha sonra söz alan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Müftülük hizmet binasının açılışını gerçekleştirmekten büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Belediye olarak vatandaşlara hayatın her alanında hizmet götürdüklerinin altını çizen Başkan Hasan Can, konuşmasını şöyle sürdürdü: Mimarimize uygun bir biçimde, modern ve zarif 2 bloktan oluşan yeni müftülük binası açılışını gerçekleştiriyoruz. Müftülüğümüzün hizmetlerini daha iyi bir şekilde yerine getirmesine olanak sağlayacak bu yeni binada bulunan Kuran Kursu’nda 50 öğrenci hafızlık eğitimi alacak. Tesisin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Hasan Can, “Allah bir kuluna hayır murat ederse onu hayırlı işlere vasıta kılar. Bunların zerresini yapmaya muktedir değiliz belki ama ‘hayra delalet eden hayrı işlemiş gibidir’ ilkesinden düşündüğümüzde rabbimizin bize nasip ettiği bu hayırlardan, bu güzelliklerden dolayı Allah’a şükretmemiz gerekir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Eserin birçok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıktığını belirten Başkan Hasan Can, "Sanıyorum ki gerçekten birçok emsalinden daha modern, güzel ve hizmete olabildiğince yakışan bir eser ortaya çıktı" dedi.
MUSTAFA ÇEK: “DİĞER RESMİ BİNALARA ÖRNEK TEŞKİL EDECEK NİTELİKTE BİR ESER”
Ümraniye Kaymakamı Mustafa Çek de konuşmasında, “Diğer resmi binalara örnek teşkil edecek nitelikte bir eserin hayata geçirildiğini dile getiren Ümraniye Kaymakamı Mustafa Çek, böylesine güzel bir eseri halkın hizmetine sunan, başta Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu eserin yeni hizmet binasının herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
PROF. DR. MEHMET GÖRMEZ: “İNADINA BİRLİK, İNADINA BERABERLİK, İNADINA KARDEŞLİK DİYECEKSİNİZ“
Son olarak söz alan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ‘Diyanet işleri teşkilatının harcında milletin emeği olduğuna dikkat çekerek, “Aslında bir kamu kurumu olduğu halde müftülük binaları için yardım toplamaktan şahsen utanıyoruz zaman zaman imtina ediyoruz ama buna rağmen hiçbir zaman itiraz etmedi milletimiz, kuruşundan bugüne kadar camilerimizi Kuran kurslarımızı yaptığı gibi bu binalarımızı da yaptı. Bu bizim sorumluluğumuzu daha da arttırıyor. Milletin alın teriyle, ailesine harcadığı 3 kuruştan keserek verdiği paralarla yapılan bir binada hizmet eden mesai arkadaşlarım bunun daha çok farkında olarak milletimize hizmet yolunda daha büyük aşkla çalışıyor. Müftülük binalarının şehirlerin manevi hayatını, dini hayatını, merhameti ve sevgiyi kuran merkezler olmasını arzu ettiklerini söyleyen Görmez, “Sadece imam ve müezzinlerin uğrayıp işlerini gördüğü mekanlar olmasın. O şehirde yaşayan bütün insanlarımızın gençlerimizin ailelerimizin rahat bir şekilde içine girip dertlerini paylaştıkları, sorularını sorabildikleri mekanlar olsun” diye konuştu. “Kur’an-ı Kerim’de kardeşlik ruhu bozulan toplumlar, ateş dolu çukurların kenarında yaşayan insanlara benzetilir. Hepinize altını çizerek ifade etmek istiyorum inadına birlik diyeceksiniz, inadına beraberlik, inadına kardeşlik, inadına kardeşlik ahlakı. Kuranın bize öğrettiği dualardan birini hiç dilinizden eksik etmeyin. ‘Rabbim benim kalbime hiçbir mümin kardeşime karşı kin öfke ve nefret koyma’ İlhamını bu ayetten alan Allah Resulü Hz. Enes’e şöyle tavsiye eder: ‘Yavrucuğum mümkün olduğu kadar gücün yettiği kadar hiçbir zaman hiçbir sabah hiçbir akşam hiçbir mümin’e kalbinde kin öfke ve nefret olmasın. Bu benim sünnetimdir. Kim benim bu sünnetimi ihya ederse cennete benimle birlikte girecektir. Tesisin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez bu hizmet eserine çok büyük katkısı olan başta Ümraniye Belediye Başkanı olmak üzere emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum diyerek sözlerini bitirdi.
Protokol konuşmalarının ardından, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e, Ümraniye Belediyesi Meslek Edindirme Kursu hocalarınca yapılan hat ve tezhipli besmele hediye etti.  İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran’ın yaptığı duanın ardından, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'le diğer yetkililer açılış kurdelesini kesti. Daha sonra konuklar yeni hizmet binası gezdiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder